NECHTÍK LEKÁRSKY

Názov: Nechtík lekársky
Callendula officianali
Měsíček lékařský

Výskyt: Túto rastlinku v prírode nenájdeme, pretože je často dopestovaná.

Kvitne: Táto krásna a liečivá bylinka kvitne od apríla až do septembra, čím nám dáva priestor na jej pohodlný zber.

Zber: Z tejto bylinky zbierame hlavne celé plno rozkvitnuté hlavičky. Najideálnejšie je ich zbierať počas suchého slnečného dňa okolo poludnia. Prednosť by sme mali dávať skôr čo najviac tmavším oranžovým, lebo sú viac účinné a obsahujú viac liečivých látok ako svetložlté.

Použitie: Jeho hlavným liečivým použitím je pri ťažko sa hojacich ranách a vredoch väčšinou v podobe mastí. Taktiež dobre pomáha pri bolestiach okolo nechtov odkiaľ by mal pochádzať pôvod jeho slovenského názvu. Lupienky kvetov rozvarené veľmi dobre pôsobia na kŕčové žily, opuchy, podliatiny, preležaniny a plesne na nohách. Využíva sa aj v kozmetike, lebo má schopnosť zjemňovať pokožku.
Pri vnútornom použití sa jeho liečivé účinky rozširujú aj na choroby pečene a žlčníka. Nechtík patrí medzi najlepšiu prevenciu a podpornú liečbu rakoviny žalúdka, hrubého čreva, pečene, maternice, prsníka a kože. Pre ženy má účinok, že znižuje menštruačné bolesti, keď týždeň pred začiatkom budú piť denne obvyklú dávku nechtíkového čaju.
Túto bylinku je možné užívať aj dlhodobo.

Recept:

Nechtiková masť:
Štyri hrste čerstvých kvetných hlavičiek nechtíka spolu s hornou časťou vňate posekáme nadrobno a dáme do 1,5kg rozpustenej bravčovej masti. Následne necháme zovrieť(pozor na silné kypenie, preto radšej použite väčšiu nádobu). Dobre premiešame a prehrejeme a odstavíme. Prikryté necháme odstáť cez noc a nasledujúci deň prihrejeme a prefiltrujeme cez ľanové plátno. Dobre vytlačíme(zostatok môžeme použiť ako obklad na kŕčové žily), nalejeme do vhodnej fľaše a skladujeme v chladničke.