ROZMARÍN LEKÁRSKY

Názov: Rosmarinus officinalis t
Rozmarín lekársky
Rozmarýn lékarský

Výskyt: Rozmarínu sa najlepšie darí v blízkosti mora. U nás voľne nerastie, pestuje sa iba v záhradkách. Dá sa kúpiť aj v lekárni.

Kvitne: Nekvitne

Zber: Drogu tvoria listy so zelenými výhonkami, ideálne je ich zberať krátko po rozpuku, pokiaľ sú ešte zelené a mäkké.

Použitie: Rozmarín lekársky je výnimočný v tom, že ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak. Priaznivo vplýva na zdravotný stav, upokojuje a odstraňuje nervové vyčerpanie. Odstraňuje pocit chladu v končatinách, zlepšuje krvný obeh, pomáha pri tzv. stareckom srdci a posilňuje nervovú sústavu.
Čaj z rozmarínu má potopudné a močopudné účinky, uvoľňuje vetry, kŕče zažívacích ústrojov a pri ženských chorobách.
Rozmarín lekársky slúži na čistenie pleti, na ekzémy, rany, pomliaždeniny a na výplachy ženských genitálií. Ako prísada do kúpeľa oživuje údy po porážke. Pomáha pri svalových a nervových bolestiach.
Pri vnútornom užívaní rozmarínu je nebezpečné prekračovať odporúčané dávky a vôbec ho nesmú používať ženy v ťarchavosti.

Recept:

Rozmarínové víno:
Najlepšie je pripravovať ho z čerstvej drogy, sušenú používame len v nutnom prípade. Nadrobno posekaný rozmarín voľne nasypeme asi do 1/4 objemu nádoby. Doplníme červeným vínom a necháme za občasného pretrasenia 3 - 4 týždne stáť. Precedíme, prípadne prefiltrujeme a pijeme po kalíšteku ráno a večer nalačno, zásadne nie viac, ani častejšie.