ALOE VERA

Názov: Aloe vera - aloa pravá
Aloe barbadensis miller (lat.)

Opis: Aloe vera, slovenský aloa pravá je sukulentná bylina. Existuje viac ako 200 druhov aloe. Druh aloa pravá, resp. aloe vera vďačí za svoj názov skutočnosti, že je to práve ona, ktorá má liečivé účinky. Patrí do čeľade asfodelovité. Aj s kvetmi dorastá do výšky 60 až 90 cm. Listy sú usporiadané do ružíc, sú svetlozelenej farby. Listy dosahujú dĺžku 15 až 50 cm a sú 4 až 7 cm široké. Na ich okraji vyrastajú ostne a na vrchole sú zakončené 2 až 3 zubmi. Kvety sú valcovité, vyrastajú nad listy do výšky až 90 cm. Majú valcovitý tvar, bledožltú farbu s červeným nádychom, s dĺžkou zhruba 2,5 cm. Plodom je tobolka s bohatým obsahom semien.

Výskyt: Aloe vera pochádza z východnej Afriky a Arabského polostrova. Pre svoj rast potrebuje suché, teplé, slnečné podnebie. Preto sa jej prirodzený výskyt viaže na krajiny tropického a subtropického pásma. V súčasnosti sa na medicínske a iné účely pestuje v mnohých krajinách sveta. K jej najväčším vývozcom patria Mexiko, Venezuela, Dominikánska republika. Na Slovensku sa pestuje v interiéri ako okrasná rastlina.

Čas kvitnutia, čas zberu: Zúžitkovateľnou časťou aloe vera sú listy. Tie je možné zbierať kedykoľvek, podmienkou však je, aby bola rastlina minimálne tri roky stará.

Zber: Optimálnym vekom rastliny na jej zužitkovanie sú 3 až 4 roky. Odporúča sa nepolievať rastlinu týždeň pred plánovaným zberom listov. Z aloe vera sa získavajú dva primárne produkty: latex a gél.

Po priečnom prerezaní listu a jeho správnom naklonení do 45-stupňového uhla začne vytekať - latex, žltej farby. Táto látka sa nachádza pod pokožkou listov. Latex sa pri spracovaní suší, a to buď za studena, alebo za zvýšenej teploty. Má charakteristický zápach, kyslú a výrazne horkú chuť. Jeho vnútorné užitie sa neodporúča, má totiž silné laxatívne účinky.

Gél z aloe vera je vnútorná dužina listu. Je to bezfarebná, slizovitá substancia bez vône, ktorá má tiež horkastú chuť. Biochemické látky, ktoré sú hlavnými účinkami látkami aloe rychlo degradujú, je nutné účinné, rýchle a kvalitné spracovanie suroviny. Z odrezaných listov sa odstránením kôry či kože listu získa dužina, ktorá je gélom. Tá je väčšinou spracovaná tzv. lyofilizáciou (sušením) a k predĺženiu trvanlivosti získaného gélu sú pridávané antioxidanty. Pri domácom spracovaní aloe vera je možné použiť gél okamžite vnútorne alebo ním ošetriť mierne poranenú či poškodenú pokožku. Môžete si pripraviť šťavu pridaním ďalších ingrediencií.

Zloženie: Čistý gél obsahuje 99% vody a 0,3% rôznych sacharidov. K hlavným zložkám zmesi sacharidov patria pektíny, glukomanany, acemanany a pod. Gél tiež obsahuje aminokyseliny, triesloviny, lipidy a enzýmy. Z minerálnych látok tu majú zastúpenie: sodík, draslík, mangán, meď, vápnik, horčík, železo a ďalšie. Nájdeme tu aj vitamíny skupiny B, konkrétne B1, B2, B6, B9 (kyselina listová), vitamín C a podobne.

Spracovanie: Domácich receptov na to, ako spracovať aloe vera je mnoho. Záleží na tom, či túto rastlinku máte v pláne použiť na vnútorné ťažkosti alebo vonkajšie problémy. Ako príklad uvádzame tento jednoduchý recept na prípravu masti.


  • Masť z aloe vera

    Aloe vera je známa svojimi protizápalovými, antibakteriálnymi a hojivými účinkami. Preto sa vrelo odporúča používať ju na ošetrenie miernych poranení pokožky, či menších rán, štípancov, popálenín, omrzlín, preležanín (dekubitov), ale i ekzémov a vyrážky. Na prípravu masti potrebujeme ⅔ pollitrového pohára šťavy aloe vera, 1 pohár bravčovej masti, namiesto masti môžeme použiť maslo (napr. bambucké, kokosové…), k tomu môžeme pridať 4 čajové lyžičky medu. Všetky suroviny vložíme do jednej nádoby, suroviny rozpustíme nad vodnou parou. Tak získame rovnorodú hmotu, ktorú necháme vychladnúť. Masť skladujeme v chladničke.


Liečivé účinky: Aloe vera patrí k rastlinám, o ktorých vieme, že boli používané na liečenie zdravotných problémov od najstarších čias. Mnohé národy sa veľmi pochvalne vyjadrovali na adresu tejto rastliny. Pre jedných bola elixírom dlhovekosti, pre iných prírodným lekárom, iný dokázali oceniť aj jej podobu a nazvali ju púštnou ľaliou. Dnes sa aloe vera používa na vonkajšie ošetrenie poranených tkanív i na vnútorné zlepšenie celkového stavu organizmu či konkrétnych zdravotných problémov. Aloe vera blahodarne pôsobí na imunitný systém, zabezpečuje vnútornú ochranu proti infekciám. Nemenej dôležitými priaznivými účinkami sú jej podpora fungovania tráviaceho systému a optimalizácia metabolizmu, látkovej výmeny. Aloe vera sa používa aj v zubnom lekárstve, odporúča sa na hojenie rán po extrakcií zubov, pri paradentóze i na hojenie aftov. Mnohí odborníci upozorňujú na pozitívny vplyv užívania aloe vera na zvýšenie telesnej a psychickej energie. Okrem toho, sú tu možnosti lokálnej, vonkajšej aplikácie aloe vera na poranenia alebo ochorenia pokožky, či už akné, ekzém a podobne. Masti aloe vera sú vhodné aj ako prostriedky na zmiernenie bolestí kĺbov a svalov.

Aloe vera a HillVital produkty: Aloe vera je prítomná vo väčšine HillVital balzamov. Dôvodom je jej obrovský terapeuticky potenciál, dokáže zmierňovať bolesti pohybového aparátu, pôsobiť hojivo pri poškodení svalov, šliach (Master balzam, Salikort balzam), ale aj pri poraneniach a ochorení pokožky. Na slnkom spálenú pokožku, ekzém, svŕbenie, akné či vyrážku, na všetky tieto ťažkosti je vhodné použiť krémy s obsahom aloe (Psorisoft balzam, Dermasoft balzam).

HillVital prináša zákazníkom aj Nápoj Aloe vera. Ten je určený všetkým. Jeho cieľom je revitalizácia organizmu, má byť životabudičom a podporou optimálneho fungovania tela.