ARCHANGELIKA LEKÁRSKA

Názov: Archangelika lekárska
Archangelica officinalis
Anďelika lékařská

Výskyt: Táto bylinka rastie veľmi zriedkavo a vo vyšších polohách zväčša na vlhkých a chránených miestach a popri potokoch. Je možné si ju aj dopestovať.

Kvitne: Archangelika aktívne kvitne od júna do augusta a jej zvláštnosť je, že je medonosná.

Zber: Táto rastlinka už takmer vo voľnej prírode nerastie a preto sa na lekárske účely pestuje. Pri jej zbere platí pravidlo, že zber uskutočňujeme až druhý rok v jeseni, po zasiati na konci vegetačného obdobia. Pri zbere je potrebné sa chrániť dotyku so šťavou, lebo pri kontakte s pokožkou na priamom slnečnom svetle môže vyvolať nepríjemné pľuzgiere.

Použitie: Liečivá archangelika bola už dávnejšie pestovaná hlavne proti moru. Jej hlavné využitie je pri upokojení a posilnení nervovej sústavy a celého organizmu. Odporúča sa používať pred namáhavým dňom, skúškou a pod. Keď potrebujete byť v dobrej duševnej kondícií. Pre tento účel si pripravujeme macerát alebo víno z tejto rastlinky.
Koreň má aj iné liečivé účinky. Je močopudná, čistí krv, pôsobí proti nadúvaniu, zlepšuje trávenie a aj pri reumatizme. Dobré pôsobí aj pri poruchách menštruácie a migréne.
V malých dávkach je archangelika neškodná, no pri predávkovaní Vám môže spôsobiť rôzne ťažkosti.

Recept:

Archangelikové víno:
Pokrájeme koreň archangeliky a 5 lyžíc vložíme do nádoby, ktoré zalejeme 1l červeného vína a necháme lúhovať asi 2 týždne pri izbovej teplote a občas pretrasieme. Po odstáti precedíme a prefiltrujeme, no môžeme nechať zmes usadiť a následne stiahnuť hadičkou. Pijeme tri krát denne, no pozor len po malom kalíšteku, viac by mohlo byť nepríjemné.