ARNIKA HORSKÁ

Názov: Arnika horská
Arnica montana
Prha chlumní (arnika)

Výskyt: Táto chránená bylinka sa na Slovensku často vo voľnej prírode nedá nájsť, no obľubuje vlhké horské lúky.

Kvitne: Arnika kvitne od júna do augusta a nájdeme ju na podhorských lesoch, horských lesných lúkach.

Zber: Zbierame takmer celú rastlinu, kvety, listy a koreň. Kvety zbierame, keď sú v plnom rozkvete, zväčša v júli, no bez zákrovu a bez lôžka iba rúrkovité a jazykovité kvety. Koreň sa zbiera v jeseni a listy tesne pred rozkvitnutím.

Použitie: Arnika horská sa považuje za najsilnejší rastlinný liek vôbec. Jej najväčšou hodnotou je, že dokáže liečiť krvné zrazeniny. Pôsobí na odreniny a ťažké pomliaždeniny. Obklad z arniky najlepšie pôsobí na sčernané nechty. Výborne pomáha aj pri svalových bolestiach a natrhnutých svaloch, opuchoch, zápaloch kostí.
Bylinka má aj iné účinky. Medzi menej známe patrí úžasný dezinfekční účinok, čiže je možné ňou aj obmývať rany.
Pri vnútornom použití podporuje tvorbu krvi a preto sa používa na chudokrvnosť. Pomáha aj pri kŕčových žilách, reumatizme, ale aj pri kôrnatení ciev.
Kvôli neobyčajne silným liečivým účinkom je potrebné byť opatrný a dodržiavať maximálnu dennú dávku pre vonkajšie ale aj vnútorné použitie. Pri vonkajšom môže páliť pokožku a vnútorne predávkovanie môže spôsobiť závraty a dokonca až bezvedomie alebo alergické reakcie.

Recept:

Arniková tinktúra:
Lyžicu rozdrvenej drogy koreňa, listu alebo kvetu zalejeme 200g čistého liehu(80%) a necháme vylúhovať 10 dní a občasne pretrasieme. Potom zmes prefiltrujeme alebo precedíme cez husté plátno. Zmes pre zlepšenie vzhľadu môžeme nechať niekoľko dní usadiť a následne opatrne zlejeme alebo stiahneme hadičkou.