BÁZA ČIERNA

Názov: Sambucus nigra Baza čierna Bez černý

Výskyt: Rastie hojne blízko ľudských príbytkov, pri potokoch, pri plotoch, na pustých miestach dedín, na okraji lesov a hájov, okolo stavenísk a rumoviskách.

Kvitne: od mája do júna.

Zber: Zbierame kvety a plody. Kvety zberáme na začiatku kvitnutia, keď prostredné kvety sú ešte zatvorené. Kvetnú drogu možno kúpiť aj v lekárni. Plody zberáme, keď sú už celkom zrelé - čierne. Možno ich sušiť, urobiť sirup, bežným spôsobom zavariť ako kompót a zaliať vínom.

Použitie: Čaj z Bazy čiernej je prvotriednym liekom na všetky choroby z prechladnutia. Vyvoláva potenie, ničí baktérie, čistí zahlienené priedušky. Má močopudné účinky a mierne preháňa, čím uvoľňuje zápchu. Používa sa aj ako prísada do inhalačných zmesí pri nádche a zápale priedušiek. Ako obklad sa používa pri kŕčových žilách.
Plody bazy čiernej tíšia bolesti nervového pôvodu. Pomáhajú pri zápaloch nervov, napr. trojklanného nervu, sedacieho nervu (ischias) ale aj pri vyskočení medzistavcovej platničky chrbtice. Pri týchto bolestiach sa odporúča šálku bazových plodov, odvaru či sirupu tri krát denne. Okrem tíšenia bolestí pomáha aj pri liečbe týchto problémov.

Recept:

Bazový sirup:
Na 1 liter čistých, zrelých bobúľ pridáme 1/4 1 vody, 15 minút pomaly varíme a potom pretlačíme cez sito. Do jedného litra takto získanej šťavy dáme 1/2 kg nerafinovaného prírodného cukru a ešte 10 minút povaríme. Ešte vriace nalejeme do zohriatych fliaš a veľmi tesne zazátkujeme. Necháme pomaly vychladnúť, napr. pod perinou. Pijeme trikrát denne 1/2 dl a zapijeme vodou, lebo je veľmi sladký.