BORIEVKA OBYČAJNÁ

Názov: Juniperus communis
Borievka obyčajná
Jalovec obecný

Výskyt: Vždyzelené kríky, roztrúsené na vyššie položených, suchých a kamenistých stráňach. Darí sa jej všade, kde je teplo a sucho.

Kvitne: Od apríla do mája.

Zber: Zbierame drevo, plody a vršky. Plody borievky zbierame v jeseni do konca októbra. Borievky dozrievajú raz za dva roky. Drevo sa zbiera bez kôry zo silnejších kmeňov a konárov. Narežeme ho na polienka. Vršky zbierame od mája do septembra. Drogu je možné kúpiť aj v lekárni.

Použitie: Hlavné liečebné použitie borievky je pri močových chorobách, zvlášť pri bielkovinách v moči na močové cesty pri piesku a kameňoch v obličkách. Zlepšuj e látkovú výmenu v kĺboch, čo ju spolu s močopudnosťou predurčuje na liečenie reumy. Používa sa na odvodnenie organizmu a pri rôznych kožných chorobách. Pred použitím je vhodné plody rozdrviť, aby sa dosiahlo lepšie vylúhovanie účinných látok. Borievka pomáha aj pri nadúvaní, dezinfekcii tráviaceho traktu. Borievku nesmú užívať ľudia s chorými obličkami a ťarchavé ženy.
Z plodov borievky sa pripravuje aj obľúbený kúpeľ, alebo sú prísadou do rôznych liečivých odvarov na kúpanie.

Recept:

Borievkový kúpeľ:
8 hrstí plodov a mladých výhonkov borievky varíme vo dvoch litroch vody asi 15 minút. Precedíme a vlejeme do teplého vaňového kúpeľa. Kúpeme celé telo, dvakrát týždenne, 15 -20 minút.