ČAKANKA OBYČAJNÁ

Názov: Cichorium intybus
Čakanka obyčajná
Čekanka obecná

Výskyt: Rastie pri cestách ale aj na suchších pasienkoch a medziach.

Kvitne: Krása rozkvitnutých čakaniek nás sprevádza od začiatku leta až do neskorej jesene.

Zber: Táto bylinka neznáša odtrhnutie a rýchlo po ňom zvädne aj keď ju dáme do vody. Najúčinnejší je koreň , avšak zlé sa vykopáva, preto častejšie zbierame iba kvetné hlávky a občas aj okrajové výhonky a taktiež prízemné listy, no len za pekného počasia.

Použitie: Listy čakanky sa odporúčajú konzumovať ako zdravé šaláty aj keď majú silne horkú chuť. Jej liečivé účinky poznali už v starovekom Egypte. Čistí krv, obličky, slezinu a pečeň.

Často sa používa ako dôležitá zložka čajových zmesí na choroby pečene, zmiernenie bolesti, žlčových a obličkových kameňoch. Rastlina je mierne močopudná a preháňa, no týmto procesom vyplavuje z organizmu prebytočnú žlč a pri otravách pečene pôsobí ako protijed. Odporúča sa ľudom, ktorí trpia veľmi citlivým žalúdkom alebo žalúdočnými vredmi.

Bylinka je úplne neškodná, preto je možné ju užívať v kombinácií alebo samostatne a hlavne dlhodobo.

Recept:

Čakankový vitamínový šalát:

Nazbierame približne v rovnakom pomere mladé lístočky čakanky, púpavy a vrcholčeky mladej pŕhľavy. Posekáme lístočky nadrobno a pridáme asi rovnaké množstvo postrúhaného jablka, trochu citrónovej šťavy, medu a hnedého alebo hroznového cukru.