CHMEĽ OBYČAJNÝ

Názov: Humulus lupulus
Chmeľ obyčajný
Chmel otáčivý

Výskyt: Pestuje sa hlavne v chmeľniciach, ktoré sú situované v teplejších oblastiach bez vetra a so slnečným počasím.

Kvitne: Chmeľ kvitne v čase od mája do augusta v letnom období.

Zber: Z chmeľu, tejto známej rastliny zbierame šistice, ktoré odtrhávame hneď keď začínajú dozrievať, keďže pod lupienkami nájdeme drobné semená, ktoré obsahujú jeho najúčinnejšiu látku a to lupulín.

Použitie: Jeho najznámejší účinok, na ktorý sa využíva dodnes je výborné upokojenie celého organizmu. Ľudia ho často využívajú pri migréne, ťažkostiach v prechode a nespavosti. Miesto škodlivých chemických látok by sme pri nespavosti mali vypiť pred spaním šálku čaju z chmeľových šistíc, no pomôcť nám môže aj vrecúško naplnené týmito šisticami uložené vedľa vankúša.
Čaj z chmeľu je mierne močopudný a podporuje chuť do jedla, čím zvyšuje činnosť tráviacich orgánov. Jeho dezinfekčné účinky sa používajú v čajových zmesiach proti kŕčom, poruchách žalúdka, obličiek alebo pečene.
Pri vonkajšom použití vo forme obkladov dobre poslúži na rany a aj na vypadávanie vlasov. Musíme si dávať pozor, lebo v bežných dávkach je chmeľ neškodný, no pri predávkovaní môže byť nebezpečný.

Recept:

Čajová zmes na ťažkosti v prechode:

šistice chmeľu 5(dielov)
vňať alchemilky 5
vňať rebríčka 4(diely)
vňať benediktu 4
vňať ruty 3
koreň valeriány 3
vňať ľubovníka 3
list imela 2
vňať srdcovníka 2

2 lyžice zalejeme 1,5l vriacej vody a necháme lúhovať aspoň 20 minút. Následne zmes precedíme a pijeme 2 až 3 krát denne po tretine.