EUKALYPTUS GUĽATOPLODÝ

Názov: Eukalyptus guľatoplodý
Eucalyptus globulus (lat.)

Opis: Eukalyptus patrí do čeľade myrtovité. Je to vždy zelený, rýchlo rastúci, mohutný strom. Dorastá do výšky 45 metrov, no za ideálnych podmienok to môže byť až 100 metrov. Preto patrí k najväčším stromom sveta. Má dva druhy listov, pre mladé konáre sú charakteristické oválne listy striebornej farby. Na starých konároch nachádzame úzke, podlhovasté, zelené listy. Tie majú charakteristickú arómu a sú zúžitkovávané pre ich liečivé vlastnosti. Kvety eukalyptu môžu mať rôzne sfarbenie, môžu byť červené, biele, žlté alebo aj ružové.

Výskyt: Eukalyptus pochádza z východnej pologule, východnej Indonézie a Austrálie. Dnes sa na komerčné účely pestuje aj na iných miestach sveta s tropickým a subtropickým podnebím, napríklad v krajinách, ako sú Španielsko, Portugalsko, India, Maroko a podobne. Okrem komerčných plantáži, eukalyptus môžeme nájsť vo voľnej prírode na močaristých miestach.

Čas kvitnutia, čas zberu: z eukalyptu sa na medicínske účely zužitkovávajú hlavne listy. Z tých sa následne získava silica. Listy sa môžu zbierať po celý rok.

Zber a spracovanie: úzke, podlhovasté, zelené listy rastúce na starých konároch sú najčastejšie používanou časťou eukalyptu. Spracovávajú sa sušením. Je však možné zužitkovať ich čerstvé spoločne s vrcholčekmi konárikov tak, aby sme z nich získali éterický olej. Vo všeobecnosti je možné povedať, že eukalyptus, rovnako ako mnoho iných liečivých bylín, je možné použiť vnútorne a tiež na vonkajšie účely.

Zloženie: éterický olej z eukalyptu obsahuje prinajmenšom 70% eukalyptolu alebo inak cineolu. Ďalej sú tam zastúpené triesloviny, flavonoidy, triterpény, fenolkarbónové kyseliny, deriváty floroglucínu a iné látky, ktoré je možné využiť na medicínske účely.

Liečivé účinky: v ľudovom liečiteľstve pôvodných obyvateľov Austrálie tzv. Aborigíncov sa eukalyptus od nepamäti používal pri liečbe dýchacích ťažkostí, pri problémoch s bronchitídou, astmou, zápaloch priedušiek či nosohltana. Eukalyptus je vhodným prostriedkom, ktorý zlepšuje trávenie; činnosť žalúdka i čriev. V posledných desaťročiach laboratórne pokusy ukázali, že eukalyptus má:


  • protizápalové,

  • antibakteriálne,

  • antivírusové účinky.

Vonkajšie použitie eukalyptu vo forme oleja, balzamu či masti, môže pomôcť pri liečbe rôznych druhov kožných chorôb, no rovnako priniesť úľavu od reumatických bolestí kĺbov pri artritíde.

Spôsoby využitia: eukalyptus je možné zužitkovať rôznymi spôsobmi. V medicínskych, farmaceutických či homeopatických prípravkoch častokrát nájdeme extrakty z tejto rastliny. Odporúča sa užívať vnútorne i na vonkajšie zdravotné ťažkosti. Môžete si pripraviť alebo zadovážiť eukalyptový čaj, éterický olej, eukalyptový olej ale i rôzne masti či balzamy.

Eukalyptus a HillVital produkty
Experti HillVital, tvorcovia receptúr jednotlivých produktov nezabudli na blahodarne liečivé účinky eukalyptu. Eukalyptus sa spoločne s inými známymi liečivými bylinami nachádza v mnohých HillVital produktoch. Nájdeme ho v prostriedkoch určených na regeneráciu a revitalizáciu rôznymi ťažkosťami postihnutej pokožky. Ide o masti, akými sú Dermasoft balzam, Psorisoft balzam, antimykózny balzam a podobne.

Nepovšimnuté neostali ani jeho antireumatické účinky, nenahraditeľná vlastnosť terapeuticky pôsobiť na bolesťou, opuchom a zápalom trpiaci pohybový aparát. Salikort balzam, Maximum balzam, Master balzam pomáhajú riešiť mnohé svalové a kĺbové ťažkosti.

Upozornenie
Napriek všetkým výhodám, ktoré eukalyptus prináša, nie je vhodný pre každého a za každých okolností. Eukalyptus nesmú užívať vnútorne tí, ktorí trpia zápalovými ochoreniami žalúdka, čriev, žlčovodov ani pri ťažkých pečeňových ochoreniach. Eukalyptus môže oslabiť účinky iných liečiv.

Rovnako sa neodporúča, ba nesmie, používať eukalyptový olej ani masť, na ošetrenie pokožky dojčatám a malým deťom. Lekári zakazujú dojčatám a malým deťom inhaláciu eukalyptových prípravkov.

Recept:

Eukalyptový čaj
Na prípravu čaju potrebujeme jednu čajovú lyžičku sušených listov eukalyptu. Tú nasypeme do šálky, zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať 10 - 15 minút. Tento čaj môžeme piť 3-krát denne po jednej šálke. Nielen samotné pitie čaju, ale aj inhalácia jeho pary môžu priniesť zlepšenie a úľavu dýchacím cestám.