HLOH OBYČAJNÝ

Názov: Crataegus laevigata
Hloh obyčajný
Hloh obecný

Výskyt: Nájdeme ho na okrajoch lesa a stráňach.

Kvitne: Pri kvitnutí tejto rastlinky ako by príroda rozdávala rúcha neviest po krajine. Kvitne zvyčajne od mája do júna a jeho snehobiele kvety sa hýria bzučaním včiel.

Zber: Z hlohu zbierame kvety, len čo začnú rozkvitať. Môžeme samozrejme používať aj plody a mladé lístky, no ich účinky sú oveľa slabšie. Zbierať by sme mali vyššie uvedené časti hlavne z divorastúcich hlohov, lebo majú v sebe najviac liečivých látok.

Použitie: Najvýznamnejšie liečebné použitie je v jeho vynikajúcom pôsobení na časté a nebezpečné srdcové choroby. Hloh je rastlina srdca, keďže posilňuje a prekrvuje srdcový sval, odstraňuje silné búšenie a arytmiu, povzbudzuje činnosť srdca, výrazne stabilizuje jeho činnosť a blahodárne pôsobí pri angíne pectoris.
Okrem účinkov na srdce reguluje aj krvný tlak, hlavne ak je vysoký, čistí a uvoľňuje vápenaté usadeniny v cievach a tak zlepšuje krvný obeh.
Dôležité je si uvedomiť, že táto liečivá bylinka pôsobí veľmi pomaly po niekoľkých týždňoch niekedy až mesiacoch, kedy je potrebné ho užívať pravidelne bez prerušenia. Ak však zotrváte účinky sú prekvapivo dobré a hlavne trvalé. Čaj alebo tinktúra sú v obmedzených množstvám bezpečné, preto nie je problém ho užívať denne.

Recept:

Hlohová tinktúra:

Čerstvú drogu(mladé listy a kvet) pokrájame nadrobno a nasypeme do vhodnej nádoby s dobrým uzáverom a zalejeme pálenkou(vodka resp. Žitná) alebo čistým liehom. Následne necháme asi 14 dní zmes lúhovať na tmavom mieste a občas pretrasieme. Potom berieme 20 až 25 kvapiek v pól pohári vody. Používame dlhodobo, ale dávku neprekračujeme.