
IBIŠ LEKÁRSKY
Názov: Althaea officinalis
Ibiš lekársky
Proskurník lékařský
Výskyt: Nájdeme ho na teplých miestach a taktiež na vlhkých a slaných pôdach, alebo si ho môžeme aj dopestovať.
Kvitne: Táto liečivá bylinka už takmer vo voľnej prírode nerastie, je potrebné ju dopestovať. Kvitne hlavne od júla do septembra.
Zber: Na liečebné účely sa používa celá rastlina – listy, kvety, ale aj koreň(najúčinnejší). Kvety a listy sa zbierajú krátko pred poludním, kedy začína kvitnúť, no vždy na slnečného dňa. Pri zbere platí, čím je sú tmavšie kvety, tým je ich liečivá sila väčšia.
Použitie: Ibiš sa považuje od staroveku za všemocný liek. Obsahuje veľké množstvo slizovitých látok, čo ho predurčuje na liečbu dýchacieho ústrojenstva a priedušiek. Jeho liečivé schopnosti sa používajú hlavne proti kašľu, čiernemu kašľu na čo je najúčinnejší a obzvlášť dobre pôsobí ú detí. Obsah slizovitých látok chráni sliznicu pred dráždením a preto sa často používa ako prísada do čajových zmesí proti vredom žalúdka.
Túto bylinku nikdy nezalievame horúcou vodou a ani nevaríme. Je možné ho použiť do kúpeľa, ktorý priaznivo pôsobí pri kožných problémoch a ekzémoch.
Recept:
Čajová zmes na vred žalúdka a dvanastorníka:
koreň ibiša 5(dielov)
rozdrvený koreň kostihoja 4(diely)
list benediktu 5
vňať zemežlče 3(diely)
vňať kapsičky 3
kvet rumančeka 3
vňať očianky 3
koreň puškvorca 3
Dve lyžice zmesi dáme do 1,5l vlažnej vody a necháme macerovať 6 až 8 hodín. Odlejeme približne 3 dl. macerátu a zvyšok povaríme asi 1 minútu. Po vychladnutí obe zmesi zmiešame a pridáme asi 20 kvapiek arnikovej tinktúry a popíjame po dúškoch počas celého dňa.