IMELO BIELE

Názov: Viscum album
Imelo biele
Jmelí bílé

Výskyt: Rastie obvykle vysoko na konároch stromov, zďaleka vyzerá ako vtáčie hniezdo, preto sa ťažko zadovažuje. Imelo je rastlinným parazitom, ktorý berie životodarnú miazgu rôznym drevinám. Priživuje sa na boroviciach, jedliach alebo listnatých stromoch. Najkvalitnejšie je jabloňové, borovicové a hlohové imelo, slabšie na agáte, topoli a ďalších drevinách.

Kvitne:

Zber: Zbierame listy a malé vetvičky, ktoré sa pred sušením nadrobno porežú a to len v novembri – decembri, alebo potom v marci - apríli, v týchto mesiacoch je najúčinnejšie. Biele guľky treba odstrániť, lebo sú jedovaté a na liečebné účely nevhodné. Drogu väčšinou dostať aj v lekárni.

Použitie: Hlavným liečebným účinkom je regulácia krvného tlaku, ktorú dosahuje tým, že zmäkčuje a odstraňuj e vápenaté usadeniny v cievnom systéme, čím predchádza srdcovým a mozgovým infarktom. Posilňuje srdcový sval a zlepšuj e krvný obeh
Pomáha aj pri rakovine, zvlášť žalúdka, pri ťažkostiach v klimaktériu, epilepsii, odstraňuje pocity strachu a nervozity, lieči ochorenia štítnej žľazy, stimuluje imunitný systém. Najvhodnejšie použitie imela je vo forme tinktúry. Jeho účinné látky sa varom ničia, preto ak nemáme tinktúru, pripravíme si studený macerát.
Imelo patrí medzi jedovaté rastliny, preto v žiadnom prípade nezvyšujeme predpísané dávkovanie.

Recept:

Imelová tinktúra:
Čerstvú posekanú drogu (alebo sušenú z lekárne) nasypeme do vhodnej nádoby so širším hrdlom a dobrým uzáverom. Zalejeme čistým liehom alebo bielou pálenkou (vodka, žitná), aby bola droga dobre prikrytá. Necháme na tmavom mieste vylúhovať 6 - 8 týždňov, občas pretrasieme . Scedíme, vytlačíme, necháme niekoľko dní usadiť a pozorne zlejeme alebo stiahneme hadičkou. Berieme dlhodobo 15 - 20 kvapiek, nie viac, v pol pohári vody dva až trikrát denne.