KOSTIHOJ LEKÁRSKY

Názov: Symphytum officinale, Kostihoj lekársky, Kostival lékarský

Výskyt: Na našom území sa často vyskytuje na mokrých lúkach, okrajoch polí, pri cestách a pri krajoch riek.

Kvitne: Od mája do augusta.

Zber: V lekárňach sa nepredáva, preto ho musíme zbierať. Najúčinnejší je koreň, ktorý sa vykopáva na jar, keď rastlina začne vyháňať listy, alebo v jeseni, keď už zožltnú. Sušíme prirodzeným teplom.

Použitie: Kostihoj je najlepšou zo všetkých rastlín na liečenie ochorení kostí. Vynikajúco pomáha pri zlomeninách, vyvrtnutiach, zápaloch kostí, väziva, kŕčových žíl, krvných podliatinách a zrazeninách, natrhnutom svale a pri bolestiach kostí, svalov, kÍbov a ich puzdier.
Jeho výhodou je, že podporuj e sceľovanie kostí a tvorbu miazgy pri vysychaní kĺbov. Na všetky tieto ochorenia je najlepším rastlinným liekom obklad z kostihoja (postrúhaný koreň rozvaríme s trochou bravčovej masti ) alebo časté natieranie a masírovanie tinktúrou. Kostihoj sa uplatňuj e aj na hnisavé rany a iné hlbšie siahajúce poranenia.
Čaj z koreňa je výborný na vredy žalúdka a dvanástnika a na priedušky a proti kašľu.

Recept:

Kostihojová lesana:
Umytý koreň kostihoja nadrobno režeme a hneď voľne vkladáme do vhodnej nádoby, v ktorej je už naliata lesana asi z 1/4plánovaného objemu. Koreň má totiž schopnosť „zrastať sa", čo sa prejavuje aj v jeho liečebných účinkoch. Voľne naplníme nádobu tak, aby droga bola roztokom trochu prikrytá a pridáme na každý 1 dl lesany 2 kávové lyžičky arnikovej tinktúry. Necháme za občasného pretrasenia asi 14 dní stáť a môžeme používať na natieranie a masírovanie boľavých miest. Korene ponecháme v nádobe aj naďalej, až do úplného spotrebovania roztoku.