KURKUMA PRAVÁ

Názov: Kurkuma pravá
Curcuma longa (lat.)

Opis: patrí do čeľade ďumbierovitých, čo naznačuje jej podobnosť so zázvorom. Kurkuma sa niekedy zvykne označovať aj ako indický šafrán. Je to trvalka s bohato rozkonáreným podzemkom. Z koreňa vyrastajú listy so stopkovou a podlhovastou eliptickou čepeľou. Kurkuma dorastá do výšky až 1,5 metra. Drobné kvety majú žltú farbu a vyrastajú v pazuchách bledožltých listeňov. Plodmi kurkumy sú tobolky, ktoré sa v zrelosti samé otvárajú.

Výskyt: pôvod kurkumy nie je známy. No od nepamäti sa pestuje najmä v južnej a juhovýchodnej Ázií. V súčasnosti je jej pestovanie rozšírené aj do iných častí sveta s teplým podnebím. K najväčším exportérom a pestovateľom patria India, Sri Lanka, Čína, Thajsko, Peru a Jamajka.

Čas kvitnutia, čas zberu: v našich podmienkach možno kurkumu pestovať v interiéri. K užívaniu a spracovaniu je určený koreň kurkumy. Ten je možné zbierať sedem až deväť mesiacov po zasadení kurkumy. To, že je rastlina pripravená na zber, spoznáme, keď listy a stonky začnú nadobúdať mierne hnedé sfarbenie.

Zber a spracovanie kurkumy: zbierame koreňovú časť kurkumy, tzv. rizómu alebo podzemok. Tá sa následne po očistení zaleje horúcou vodou a nechá variť aspoň 5 minút. Po scedení vody sa nechá vysušiť. Vysušená kurkuma sa pomelie na prášok, ktorý je možné použiť mnohými spôsobmi.

Zloženie kurkumy: Kurkuma obsahuje vysoké percento škrobu (30 - 40 %). Je bohatá na éterické oleje (napr. kurkumín).

Liečivé účinky: v tradičnej indickej medicíne má kurkuma svoje nezastupiteľné miesto. V posledných desaťročiach však získala na popularite aj na Západe, kde sa jej liečivé účinky neustále vedecky skúmajú. Je isté, že kurkuma má značné protizápalové a antioxidačné účinky, čím chráni bunky a podporuje obranyschopnosť organizmu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzdvihuje účinnosť kurkumy proti bolestiam pri reumatických a artritických ochoreniach.

K ďalším v odbornej literatúre spomínaným priaznivým vlastnostiam kurkumy patria:


  • jej antiseptické a antibakteriálne účinky,

  • priaznivý vplyv na kognitívne funkcie,

  • zmierňuje postup neurodegeneratívnych chorôb (napr. Alzheimerovej choroby),

  • pôsobí blahodarne pri tráviacich ťažkostiach (akými sú pocit plnosti, nadúvania či nevoľnosti),

  • podporuje tvorbu a vylučovanie žlče a žalúdočných štiav,

  • v Číne sa kurkuma považuje za účinné antidepresívum.


Spôsoby využitia:
Z uvedeného vyplývajú aj možnosti terapeutického využitia kurkumy. Kurkuma sa používa vnútorne, aj vonkajšie ako súčasť rôznych mastí, olejov a podobných prípravkov. Je možné kombinovať ju s inými rastlinnými produktmi, čo môže ešte znásobiť jej pozitívne liečivé účinky. Kurkumu nájdeme v rôznych čajových zmesiach, častokrát v kombinácií napr. so zázvorom. Populárne je tzv. zlaté mlieko.

Zlaté mlieko
Na prípravu zlatého mlieka potrebujeme pohár (2 dcl) kokosové mlieka, 1 čajovú lyžičku strúhaného zázvoru, 2 až 3 semená pomletého čierneho korenia a napokon 1 čajovú lyžičku mletého kurkumového prášku. Všetky ingrediencie vsypeme do jednej nádoby a privedieme do varu. Necháme variť 5 a 10 minút. Hotový nápoj sa odporúča piť teplý, hodinu až dve hodiny pred spaním. Nápoj si môžete osladiť čajovou lyžičkou medu.
Kurkuma a HillVital produkty:

Poznajúc blahodarné terapeutické účinky kurkumy zaradili tvorcovia receptúr produktov od HillVital túto látku do mnohých prostriedkov. Nájdete ju v mastiach, ale aj výživových doplnkoch.

V mastiach, akými sú Master balzam, Maximum balzam či Salikort balzam, je kurkuma základnou stavebnou zložkou práve z dôvodu jej možností účinne pôsobiť proti bolestiam a zápalom kĺbov. V rámci zdravej výživy sme kurkumu pridali do receptúr produktov na podporu kĺbov. Obsahuje ju Kolagén a Glukozamín, Chondroitín, MSM.

Zaujímavosti
Prášok z kurkumy je v mnohých ázijských kultúrach používaný ako korenie, nájdeme ho najmä v indickej, pakistanskej a thajskej kuchyni. Dodáva jedlu jedinečnú chuť a špecifické sfarbenie. Ako farbivo sa kurkuma pridáva do rôznych cestovín, polievok a ryže. Pridaním kurkumy sa tiež zvyšuje trvanlivosť uvedených potravín.