LEVANDUĽA ÚZKOLISTÁ

Názov: Lavandula angustifolia
Levanduľa úzkolistá
Levandule lékarská

Výskyt: Nerastie vo voľnej prírode. Vysádza sa semenami, z ktorých si v pareništi predpestujeme semenáčiky, ale aj odrezkami a delením starých trsov. Kríček ostáva na tom istom mieste šesť až osem rokov. Drogu je možné kúpiť v lekárni.

Kvitne: Od júna do augusta.

Zber: Zbiera sa kvet (Flos lavandulae), a to tak, že sa kvetonosné konáre odrežú, zviažu do viazaničiek, rýchlo usušia a jednotlivé kvety sa z nich zdŕhajú. Zbiera sa aj vňať. Drogu skladujeme na suchom a hlavne tmavom mieste v dobre uzatvorených obaloch (nie z plastu).

Použitie: Do kúpeľov sa používa celá nadzemná časť rastliny slúži pri ťažkostiach nervového pôvodu. Čaj z levandule pomáha pri nespavosti, nervovej slabosti, návaloch krvi a bolestiach hlavy. Poradí si aj s triaškou, migrénou a hystériou.
Ďalšie osvedčené použitie levandule je pri astme, žalúdočných kolikách a nadmernej plynatosti. Mierne preháňa a je dobrá aj na pečeň a žlčník.
Používa sa aj na inhaláciu na liečenie katarov priedušiek, chrípky, angíny a bronchitídy. Silný odvar alebo tinktúra slúži ako kloktadlo, čistí drobné vriedky v ústnej dutine, uvoľňuj e ochrnutie jazyka a zajakávanie.
Uplatňuje sa aj pri použití zvonku, kde je najlepšia vo forme oleja. Natieranie boľavých miest prekvapivo pomáha pri reume, po úrazoch, pri vykĺbeninách, natrhnutých svaloch, bolestiach a zápaloch nervov. Lieči aj vredy, povrchové zápaly a infekčné rany.
Levanduľová droga nemá žiadne nepríjemné účinky.

Recept:

Levanduľový olej:
Do 0,5 - 0,7 1 čerstvého olivového oleja pridáme za stáleho miešania čerstvé, nadrobno posekané kvety alebo sušenú drogu z lekárne. Miešame až kým dostaneme homogénnu, hustú, ale ešte tekutú zmes. Dáme do vhodnej nádoby a za občasného premiešania necháme stáť na tmavom mieste 6 - 8 týždňov. Precedíme, na lepšie oddelenie oleja scedené byliny mierne zahrejeme a vytlačíme. Olej vtierame do pokožky po celom okolí boľavých miest. Pri bolestiach hlavy a migréne ho vtierame do spánkov a čela, súčasne berieme niekoľko krát denne 10 kvapiek na lyžičke a zapijeme troškou teplého čaju. Pri nervových bolestiach kombinujeme masáž boľavých miest levanduľovým olejom s vnútorným užívaním bazy.