ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ

Názov: Hypericum perforatum
Ľubovník bodkovaný
Třezalka tečkovaná

Výskyt: Ľubovník rastie na suchých lúkach, slnečných stráňach, okrajoch lesov a medziach.

Kvitne: Táto krásna rastlina kvitne od mája až do augusta.

Zber: Z tejto bylinky odstrihávame celé asi 15 cm vrcholčeky rastlín. Hovorí sa, že najúčinnejšia je na sviatok sv. Jána, na ktorý sa odporúča ho zbierať.

Použitie: Ľubovník je uvádzaný v niektorých zdrojoch ako najlepší rastlinný liek. Jeho účinná liečivá látka hypericín podporuje látkovú premenu, lebo podporuje dýchanie buniek. V prvom rade používame ľubovník pri chorobách pečene, žlčníka, žalúdočných vredoch, poruchách močových ciest a taktiež pomočovaniu detí. Veľmi dobrý je čaj, ktorý pôsobí na psychiku a nervy. Pomáha zbabiť sa depresívnych stavov, úzkosti, strachu a aj nespavosti. Pomôcť nám môže aj pri srdcových chorobách, kde zlepšuje krvný obeh až do krvných vlásočníc a používa sa aj do zmesí pri menštruačných bolestiach. Čaj je možné piť aj samostatne a odporúča sa piť aspoň 3 týždne, aby sa prejavili jeho účinky a zostali trvalé.
Aj keď má ľubovník liečivé vlastnosti je potrebné spomenúť aj jeho vedľajší účinok a to citlivosť na slnečné svetlo. Preto pri kúre ľúbovníka sa odporúča vyhýbať sa opaľovaniu, lebo môže vyvolať podráždenie pokožky. Bylinku môžeme užívať aj dlhodobo, ale nezvyšujeme dávky.

Recept:

Čajová zmes na posilnenie nervovej sústavy:

vňať ľubovníka 5(dielov)
vňať rebríčka 5
vňať levandule 5
vňať vachty 5
vňať rozmarínu 4
vňať ruty 3


2 lyžice zalejeme 1,5l vriacej vody a necháme lúhovať aspoň 15 minút. Následne zmes precedíme a môžeme osladiť medom a pijeme 3 krát denne.