MÄTA PIEPORNÁ

Názov: Mentha piperita
Mäta pieporná
Máta peprná

Výskyt: Pestovaná. Nedá sa pestovať zo semena. Veľmi dobre sa však rozmnožuje z koreňových výhonkov, stačí aj malý kúsok. Najlepšie je, ak v máji použijeme ľahko zakoreňujúce prvé jarné výhonky zo starých kultúr, keď výhonky už majú niekoľko párov listov. Sadí sa v máji do vlhkej na humus bohatej, piesčitej až hlinitej pôdy. Môže sa vysádzať aj v septembri.

Kvitne: Od júla do septembra.

Zber: Skôr, ako začína kvitnúť zbierame vňať. Sušíme pri teplote 35 stupňov.

Použitie: Liečebné uplatnenie je pri všetkých druhoch žalúdočných ťažkostí. Zastavuje vracanie, uvoľňuje kŕče žalúdka, lieči koliky a choroby čriev. Taktiež zlepšuje chuť do jedla, zlepšuje vylučovanie žlče a odstraňuje plynatosť, tíši bolesti pri žlčových kameňoch.

Hlavnou obsahovou zložkou mäty je mentol. Mentol vyvoláva pocit chladu a znecitlivuje. Pri vonkajšom použití je mäta pieporná dobrá na výplachy a kloktanie pri bolestiach zubov a ďasien, spríjemňuje a čistí dych. Má uplatnenie aj ako prísada do bylinkových kúpeľov a inhalácií. Používa sa aj vo forme obkladu proti svrbiacim vyrážkam a zápalom kože.

Recept:

Čajová zmes na slabosť zažívacích orgánov:
vňať mäty 5 (dielov)
vňať vachty 5
koreň puškvorca 4
vňať benediktu 4 (diely)
kvet rumančeka 3
vňať medovky 4
vňať repíka 3
Dve lyžice zmesi zalejeme 1/2 l vriacej vody a necháme asi 15 minút prikryté vylúhovať. Precedíme a pijeme trikrát denne po tretine množstva, 20 až 25 minút pred jedlom.