NECHTÍK LEKÁRSKY

Názov: Nechtík lekársky
calendula officinalis (lat.);
měsíček lékařský (česky)
Ľudovo: mesiačik, nahotka liečivá, slniečko

Opis: Patrí do čeľade astrovité. Je to bylina s bohato vetvenou byľou. Dorastá do výšky 70 až 80 cm. Má podlhovasté listy. Kvety sú úbory, veľké až 8 cm, sú žltej alebo oranžovožltej farby. Na noc sa kvety zatvárajú. Nechtík potrebuje pre svoj rast slnečné miesto a priestor. Rozmnožuje sa semenami, ktoré majú veľkosť 0,5 až 1 cm.

Pochádza z južnej Európy. Už v staroveku bol pre svoj liečivý potenciál pestovaný v Ríme, Grécku, malej Ázií, Egypte či Indii.

Výskyt: Nechtík lekársky sa u nás vo voľnej prírode nevyskytuje. V nemalej miere sa pestuje pre svoje liečivé účinky v domácich záhonoch a aj väčších poľnohospodárskych rozlohách na farmakologické účely. Je tiež pestovaný ako okrasná rastlina v záhonoch, ale aj v záhradách po okrajoch ako prostriedok na odpudzovanie rôznych druhov škodcov.

Čas kvitnutia, čas zberu: Nechtík kvitne v období od júna do septembra až októbra. Čas zberu je totožný s časom kvitnutia.

Zber a spracovanie: Zbierajú sa hlavne kvety nechtíka. Odporúča sa zbierať pri otváraní kvetných úborov a listy zbierať čo najmladšie. Rastlina sa má sušiť na tienistom mieste alebo umelo pri teplote 35 stupňov Celzia.

Zloženie: Mnohostranné využitie nechtíka lekárskeho pramení z jeho bohatého zloženia. Obsahuje množstvo telu prospešných látok: minerály (vápnik, horčík), vitamíny A, C, D a E, antioxidanty, flavonoidy, lipidy, aminokyseliny, éterické oleje, karotenoidy a mnoho ďalšieho.

Liečivé účinky: Liečivé účinky nechtíka sú skutočné široké. Nechtík sa od nepamäti používa na vnútorne účely i na vonkajšie ošetrenie pokožky. Dokáže pomôcť pri rôznych zdravotných ťažkostiach terapeuticky, no jeho pravidelné užívanie môže mať aj preventívne účinky.
Liečivý potenciál nechtíka je možné využiť:


  • Pri prevencii rôznych druhov rakoviny.

  • Pri prevencii kardiovaskulárneho systému

  • Pri prevencii vzniku diabetu

  • Na podporu pečene, obličiek a močových ciest

  • Na detoxikáciu organizmu

  • Na podporu trávenia

  • Proti bolestiam svalov a kĺbov.

  • Ako úľavu pri bolestivej menštruácií

  • Na hojenie poranení pokožky, hnisavých rán, popálenín, omrzlín a pod.

  • Má antiseptické, antibakteriálne a antimykotické účinky

  • Na liečenie prejavov ekzému, psoriázy, dermatitídy a iný kožných chorôb


Spôsoby využitia: Droga (sušená rastlina) má mnohostranné využitie. Vyrábajú sa z nej čaje, masti, tinktúry, odvary, zápary, sedacie kúpele… Ako na to? Tu je niekoľko návodov:

Čaj
Čaj je najčastejším spôsobom použitia nechtíka lekárskeho. Na jeden hrnček (2,5 dl) čaju potrebujeme jednu čajovú lyžičku sušenej rastliny. Tú zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať 10 minút, následne scedíme.

Tinktúra
Nechtík je vhodnou bylinou aj na výrobu tinktúry. Sušenú rastlinu, kvety nechtíka vložíme do fľaše a zalejeme 40% vodkou alebo silnejším alkoholom. Nádobu uzatvoríme a necháme lúhovať tri týždne na tmavom a suchom mieste. Takáto tinktúra je vhodná na vonkajšie ošetrenie pokožky, rán, mykóz, akné či iných kožných problémov.

Masť
Na prípravu masti potrebujeme minimálne 4 hrste sušenej rastliny (listy, kvety, stonky). Tú je potrebné nasekať nadrobno. Následne zohrejeme pol kila kvalitnej bravčovej masti, do takto pripravenej horúcej masti vložíme spomínané množstvo sušenej rastliny a za stáleho miešania necháme zovrieť. Odstavíme z ohňa a necháme v nádobe, v ktorej sme masť pripravovali celú noc. Na ďalší deň masť zohrejeme a prefiltrujeme do čistej nádoby. Nechtíková masť je obzvlášť účinná na krčové žily, no rovnako vhodná a odporúčaná je aj na kožné či vonkajšie problémy, ako sú zapareniny, ťažko sa hojace rany, vredy, preležaniny, popáleniny, omrzliny…

Odvar
Na odvar budete potrebovať pol litra vody a päť polievkových lyžíc sušenej rastliny nechtíka. Priveďte vodu do varu, nasypte nechtík, nechajte lúhovať a po 15 minútach sceďte. Odvar je vhodný na obklady, kloktanie, výplachy aj do kúpeľa. Odvar sa odporúča používať vlažný.


Vedľajšie účinky nechtíka lekárskeho: Doteraz neboli zistené žiadne vedľajšie alebo negatívne účinky pri používaní nechtíka lekárskeho. Napriek tomu, je potrebné dbať na to, aby sme nechtík používali v zdravom a primeranom množstve. Pre nechtík, rovnako ako aj pre iné byliny, platí, že ho treba užívať striedmo.


Nechtík lekársky a HillVital produkty:
Možnosti mnohostranného využitia nechtíka lekárskeho sa naplno prejavili aj v zložení HillVital prípravkov. Nechtík je neodmysliteľnou súčasťou našich účinných balzamov, či už ide o Varikoflex balzam na kŕčové žily, Psorisoft balzam na rôzne kožné ochorenia až po balzamy určené na starostlivosť o pohybový aparát (Salikort balzam, Maximum balzam, Kapsamax balzam).

Nechtík je prítomný aj v prírodnej kozmetike HillVital; nájdete tu nechtíkové antibakteriálne mydlo, masť proti mykóze alebo masť na pigmentové škvrny. Nechtík je spolu s inými bylinami obsahom Čaju Soft, ktorý má širokospektrálne, blahodárne účinky.

Recept:

Nechtiková masť:
Štyri hrste čerstvých kvetných hlavičiek nechtíka spolu s hornou časťou vňate posekáme nadrobno a dáme do 1,5kg rozpustenej bravčovej masti. Následne necháme zovrieť(pozor na silné kypenie, preto radšej použite väčšiu nádobu). Dobre premiešame a prehrejeme a odstavíme. Prikryté necháme odstáť cez noc a nasledujúci deň prihrejeme a prefiltrujeme cez ľanové plátno. Dobre vytlačíme(zostatok môžeme použiť ako obklad na kŕčové žily), nalejeme do vhodnej fľaše a skladujeme v chladničke.