PAGAŠTAN KONSKÝ

Názov: Pagaštan konský
Aesculus hippocastanum (lat.);
jirovec maďal (česky)

Opis: Pagaštan patrí do čeľade pagaštanovité. Strom dorastá do výšky 25 až 30 metrov. Má košatú korunu, 5-7 početné dlhostopkaté listy a biele kvety rastúce vo vzpriameným kužeľovitých strapcoch. Plody sú pichľavé tobolky obsahujúce 1 až 3 červenohnedé semená, všeobecne známe ako gaštany.

Strom pochádza z juhovýchodnej Európy, Balkánu, Blízkeho východu.

Výskyt: Najčastejšie sa vyskytuje v parkoch, alejách, stromoradiach. Pestuje sa pre okrasu aj pre úžitok.

Čas kvitnutia, čas zberu: Kvitne od mája do júna. Čas zberu je závislý na tom, akú jeho časť chceme spracovať. Listy, kvety, dokonca aj kôru stromu zbierame v máji a júni, “gaštany” (semená pagaštanu) dozrievajú a preto sú zbierané na jeseň, v septembri a októbri.

Zber a spracovanie: Najčastejšie sa zbierajú kvety bez stopiek. Tie sa sušia buď voľne pri teplote alebo umelo pri teplote do 35 stupňov Celzia. Na jeseň zbierané plody je tiež možné sušiť oboma spôsobmi. Pri umelom sušení je odporúčaná teplota 60 stupňov Celzia. Plody stromu, gaštany, sa môžu aj pomlieť, v závislosti od toho, aké bude ich ďalšie využitie.

Zloženie: Pagaštan konský obsahuje prospešné liečivé látky. Sú v ňom prítomné vitamíny B, ďalej vitamín C a K. Obsahuje tiež saponínov, flavonoidy, triesloviny apod. Azda najznámejším výťažkom z pagaštanu je látka escín, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov. Treba však upozorniť, že pagaštan obsahuje aj eskulín, ktorý je jedovatý a pri nadmernom požití surového, nespracovaného pagaštanu môže zapríčiniť smrť

Využitie: Odvary, masti, balzamy, tinktúry, čaje - to všetko sú príklady možného využitia pagaštanu konského. Plody sa tiež používajú ako krmivo pre dobytok či lesnú zver.


 • Čaj z kôry pagaštanu konského

  Zber kôry sa odporúča najmä v marci a v októbri. Nazbieranú kôru nakrájame nadrobno. 1ml kôry krátko povaríme v 200 ml vody. Necháme vyluhovať 10 minút a následne scedíme. Čaj môžeme piť 2 až 3-krát denne. Čaj čistí telo od toxínov, napomáha cievnej sústave, pôsobí upokojujúco pri tráviacich a zažívacích ťažkostiach.

 • Čaj z listov a kvetov pagaštanu konského

  1 až 2 Pl sušených listov alebo kvetov zalejeme 250 ml vriacej vody. Necháme 10 minút vyluhovať. Scedíme. Odporúča sa piť proti kašľu, zahlieneniu dýchacích ciest či hnačke.

 • Tinktúra z pagaštanu konského

  Pri výrobe tinktúry sa odporúča dodržať pomer objemu sušenej byliny k liehu 1:10. Jeden diel drvených gaštanov k desiatim rovnakým dielom liehu. Najlepšie je použiť 40 % čistý alkohol. Necháme odstáť v sklenenej uzatvorenej nádobe na slnečnom mieste minimálne tri týždne. Tinktúra je vhodná na vonkajšie ošetrenie pri opuchoch nôh, bolestiach kĺbov, kŕčových žilách a podobne. V žiadnom prípade tinktúru nepite!

 • Masť z pagaštanu konského

  Pagaštan konský slúžil v ľudovej medicíne a bylinkárstve hlavne ako surovina na výrobu rôznych mastí. Na výrobu masti môžeme použiť čerstvé alebo sušené gaštany. Čerstvé je potrebné nastrúhať, sušené podrviť. Takto pripravené plody nasypeme do rozohriatej, roztopenej bravčovej masti. Zmes krátko povaríme, Následne necháme odstáť 10 až 15 dní. V priebehu týchto dní zmes ešte dvakrát alebo trikrát prevaríme, zhruba každých päť dní. Po uplynutí tejto doby masť zahrejeme a prelejeme do pripravených pohárov.


Liečivé účinky: Ako mnoho iných bylín, aj pagaštan je vhodný na vnútorné i vonkajšie použitie. Vnútorné použitie sušenej rastliny alebo inak spracovaného pagaštanu môže priniesť úľavu a pomoc pri tzv. chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej prejavmi sú nedostatočné prekrvenie končatín, opuchy nôh, svrbenie, vredy predkolenia, nočné kŕče, kŕčové žily aj hemoroidy. Pagaštan konský je známy hlavne pre účinky, ktoré prináša pri liečbe vyššie spomenutých prejavov, pri terapii krčových žíl a hemoroidov. Extrakt z pagaštanu dokáže spevniť vnútorné steny ciev, prispieť k lepšej celkovej cirkulácií krvi. Okrem toho, v striedmych dávkach znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáha pri poruchách trávenia, hnačkách a pod.

Vonkajšie ošetrenie kŕčových žíl, hemoroidov, vredov predkolenia či opuchov členkov masťou, gélom či tinktúrou z pagaštanu konského, má rovnako intenzívny efekt ako vnútorné užitie jeho extraktov, napr. v podobe čajovej zmesi. Pagaštan sa používa aj pri zmierňovaní reumatických bolestí, bolestí kĺbov, svalov


Pagaštan konský a HillVital produkty: HillVital vytvoril jedinečné prípravky, určené k riešeniu vyššie spomenutých zdravotných problémov, ktoré sú bohaté na obsah pagaštanu konského. Varikoflex balzam na kŕčové žily, Aurumflex balzam na hemoroidy a rôzne zvýhodnené balíčky na súvisiace problémy, obsahujú dostatočné množstvo pagaštanu k tomu, aby priniesli úľavu od nepríjemných neduhov.


Vedľajšie účinky: Pagaštan konský v surovom stave obsahuje látku eskulín, ktorá je pre zdravie človeka nebezpečná. Preto je vnútorné užívanie surového nespracovaného pagaštanu život ohrozujúcim počinom. Pagaštan konský môže mať vedľajšie účinky, ktoré by mohli mať pre ľudí s istými zdravotnými ťažkosťami fatálne následky.

Pagaštan konský sa neodporúča používať tehotným a dojčiacim ženám. Inou ohrozenou skupinou sú pacienti s problémami s pečeňou a obličkami. Pagaštan sa neodporúča ani pacientom, ktorí berú lieky na “riedenie krvi”, ako warfarín a pod. Rovnako nevhodné je kombinovať pagaštan konský s aspirínom. Objaviť sa môžu aj iné kontraindikácie, preto sa o tom, či sú pre vás doplnky a prípravky s obsahom pagaštanu konského vhodné, poraďte so svojim lekárom!

Recept:

Masážna tinktúra proti reume a lámke:
Čerstvé kvetné strapce porežeme a nasypeme do vhodnej nádoby s dobrým uzáverom. Následne zalejeme alpou alebo lesanou. Dobre nádobu uzavrieme a necháme lúhovať na slnečnom mieste 2-3 týždne a občas pretrasieme. Po lúhovaní zmes precedíme a prefiltrujeme a aplikujeme na boľavé miesta niekoľko krát denne.