REBRÍČEK OBYČAJNÝ

Názov: Achillea millefolium
Rebríček obyčajný
Řebříček obecný

Výskyt: Rastie najčastejšie na lúkach, pri cestách a lesných poľanách.

Kvitne: Rebríček, alebo myší chvost kvitne od júna do novembra, čiže sprevádza nás takmer počas celej bylinkárskej sezóny.

Zber: Najviac zbierame bylinky, ktoré majú špinavo biele kvety, bez nádychu inej farby. Jedince s iným sfarbením neobsahujú všetky cenné liečivé látky. Vyberáme hlavne bylinky, ktoré len začínajú kvitnúť a odstrihávame celú vrchnú časť.

Použitie: Patrí medzi najstaršie liečivé byliny. Má silný dezinfekčný a má výbornú schopnosť zastavovať krvácanie, preto sa používa často na čerstvé rany. Pomliaždime vňať a priložíme na ranu. Zmes neuveriteľne podporuje hojenie.
Využitie má aj pri vnútornom použití. Čaj zlepšuje trávenie, podporuje činnosť pečene, lieči žalúdočnú a črevnú neurózu. Pomáha taktiež pri uvoľnení takmer všetkých druhov kŕčov a pri ženských chorobách a iných ťažkostiach.
Rebríček má široké využitie, no je potrebné byť opatrný, lebo pri silných dávkach môže vyvolať otravu. Na pozore by mali byť hlavne ľudia s nižším krvným tlakom, keďže rebríček ho ešte znižuje. Po dlhšom používaní je dobré kúru aspoň na 14 dní prerušiť.

Recept:

Čajová zmes proti angíne pectoris:
vňať rebríčka 5(dielov)
vňať nátržníka 3
vňať srdcovníka 4(diely)
list imela 3
koreň valeriány 2
vňať medovky 2
kvet hlohu 2
koreň puškvorca 2

Dve lyžice zmesi nasypeme do 1,5l vlažnej vody a necháme následne aspoň 8 hodín stáť. Po od státi väčšiu časť zlejeme a zvyšok asi minútu povaríme a necháme vychladnúť. Zmes precedíme a zmiešane so zvyšnou zmesou a pijeme dvakrát denne ráno a večer.