ROZMARÍN LEKÁRSKY

Názov: Rozmarín lekársky
rosmarinus officinalis (lat.)
rozmarýna lékařská (česky)

Opis: Rozmarín lekársky je vždyzelený poloker z čeľade hluchavkovité. Má čiarkovité, kožovité a z vrchnej strany bieloplstnaté, striebristé listy. V pazuchách listov nájdeme do vidlíc zoskupené bledomodré kvety. V dospelosti dosahuje výšku jedného metra, no v jeho pôvodnom stredomorskom prostredí dorastá až do výšky troch metrov. Zle znáša chladné počasie.

Pochádza z južnej Európy, z oblasti Stredomoria, kde sa vyskytuje ako divorastúca bylina. Má ostrú, gáfrovú aromatickú vôňu.

Výskyt: U nás vo voľnej prírode nerastie. Zvykne sa pestovať v záhradách, avšak pre slabú odolnosť voči mrazu je nutné ho pred chladom počas zimných mesiacov chrániť, napríklad: výstelkou z čečiny. Je vhodné pestovať ho v nádobách a na zimu presunúť do interiéru.

Čas kvitnutia, čas zberu: Kvitne od júna do augusta; zber listov, stoniek a kvetov, vlastne celej nadzemnej časti rozmarínu je možný počas celej sezóny, teda od mája do septembra. (Najväčšie množstvo účinných látok obsahuje ešte pred zakvitnutím).

Zber a spracovanie: Zúžitkovateľné sú najmä listy rozmarínu. Zbierajú sa aj nedrevnaté výhonky, stonky a kvety v období pred a počas kvitnutia. Sušia sa v tienistých priestoroch alebo umelo pri teplote 35 stupňov Celzia.

Zloženie: Rozmarín obsahuje mnoho účinných látok: éterické oleje (eukalyptol, gáfor, borneol…), flavonoidy, kyselinu rozmarínovú, kyselinu karzónovú, triesloviny, saponín, vitamín A, vitamíny B6 a B12, vitamín D a minerály (vápnik, horčík, železo, zinok, fosfór…).

Využitie: Ideálne je použiť čerstvý rozmarín, no aj túto bylinu ako mnohé iné môžeme uchovať vysušením a uskladnením do nepriehľadných nádob bez prístupu kyslíka. Rozmarín sa najčastejšie užíva vnútorne ako čaj alebo ako bylinkové ochutenie jedál, najmä rýb, pečeného a grilovaného mäsa. Na vonkajšie použitie je vhodný rozmarínový olej alebo tinktúra.


  • Rozmarínový čaj

    Rozmarínový čaj pripravíme veľmi jednoducho. Stačí nasypať do šálky 5 gramov sušených listov rozmarínu a zaliať vriacou vodou. Luhujeme 5 minút. Vhodné, ba účinnejšie je použiť čerstvé listy rozmarínu. Dávkovanie aj dobu lúhovania môžeme obmieňať. Čaj môžeme piť 5 až 10-krát denne.

  • Rozmarínová tinktúra

    Na prípravu rozmarínovej tinktúry potrebujeme 40 gramov sušených alebo 200 gramov čerstvých listov a stoniek a 4 dcl 70 % alkoholu. Rozmarín dáme do fľaše, zalejeme alkoholom a necháme lúhovať aspoň dva týždne. Nádobu s roztokom je nutné každý deň pretrepať. Po dvoch týždňoch obsah precedíme. Takto získanú tinktúru je vhodné používať na boľavé kĺby.

  • Rozmarínový olej

    Rozdrobíme vetvičky rozmarínu a vložíme do tmavej sklenenej fľaše. Následne rastliny úplne zalejeme rastlinným olejom. Vhodný je akýkoľvek panenský olej lisovaný za studena, pričom optimálne sú tie bez výraznej arómy. Fľašu zazátkujeme a uskladníme v chladnej, tmavej miestnosti, kde ho necháme minimálne mesiac lúhovať. Po vylúhovaní olej precedíme. Je ideálnym prostriedkom na ošetrenie boľavých kĺbov alebo pri aromaterapii.


Liečivé účinky: Rozmarín má povesť bylinky na dlhý život, obsahuje substancie antioxidačné, má protizápalové, antibakteriálne a antivirálne účinky. Medzi odborníkmi panuje zhoda, že vyššie spomenuté účinné látky chránia mozgové bunky a znižujú riziko degeneratívnych porúch mozgu, ako sú alzheimerova choroba a demencia. Priaznivý vplyv na mozog sa prejavuje aj tým, že rozmarín zlepšuje pamäť. Podporuje aj optimálne fungovanie srdcovocievnej sústavy, a to podporou cirkulácie krvi, rozširovaním ciev a znižovaním hladiny cholesterolu. Užívaním rozmarínu môžeme zároveň predchádzať tráviacim ťažkostiam. Na zmiernenie bolestí svalov a kĺbov sa od nepamäti používa rozmarínový olej.

Rozmarín lekársky a HillVital produkty: Liečivý potenciál rozmarínu mali na pamäti aj tvorcovia receptúr HillVital produktov. Čaj Go, určený na zmiernenie a prevenciu bolesti pohybového aparátu (svalov, kĺbov, šliach..), obsahuje rozmarín ako jednu zo svojich nezastupiteľných zložiek.

Aj balzamy HillVital (Master balzam, Maximum balzam, Salikort balzam…), namierené proti bolestiam a zraneniam svalov a kĺbov, obsahujú rozmarín lekársky. Liečivé vlastnosti boli použité aj pri tvorbe mastí určených na ošetrenie a starostlivosť o pokožku (Dermasoft balzam, Psorisoft balzam).


Zaujímavosti: Pôvod názvu tejto byliny pochádza z dvoch latinských slov, voľný preklad tohto slovného spojenia znie: ”morská rosa”.

Od čias antiky má rozmarín v ľudovej kultúre rôznu symboliku. Je spájaný s fenoménmi lásky, manželstva, ale aj smrti a večnosti. Dodnes je rozmarín súčasťou mnohých častí svadobnej výzdoby.

Upozornenie: Nadmerné vnútorné použitie tejto byliny je život ohrozujúce. Vo veľkých množstvách je rozmarín jedovatý. Neodporúča sa tehotným ženám.

Recept:

Rozmarínové víno:
Najlepšie je pripravovať ho z čerstvej drogy, sušenú používame len v nutnom prípade. Nadrobno posekaný rozmarín voľne nasypeme asi do 1/4 objemu nádoby. Doplníme červeným vínom a necháme za občasného pretrasenia 3 - 4 týždne stáť. Precedíme, prípadne prefiltrujeme a pijeme po kalíšteku ráno a večer nalačno, zásadne nie viac, ani častejšie.