RUMANČEK KAMILKOVÝ

Názov: Chamomilla recutita
Rumanček kamilkový
Heřmánek pravý

Výskyt: Rumanček nájdeme na poliach, pri cestách alebo rumoviskách a taktiež aj pri plotoch.

Kvitne: Rumanček kvitne v teplých mesiacoch a to od mája až do septembra.

Zber: Z rumančeka zbierame hlavne rozkvitnuté hlávky a zvyšok vňate niekedy odkladáme na použitie do kúpeľa, no do čajových zmesí ju nepoužívame.

Použitie: Táto bylinka má široké liečebné uplatnenie, používa sa ako univerzálny liek takmer na všetky choroby. Jeho vysoká hodnota je v tom, že má silný dezinfekčný a protizápalový účinok. Likviduje jedovaté látky v organizme a zabíja mnoho druhov baktérií. Najčastejšie sa používa do čajových zmesí na všetky druhy zápalov, poruchách menštruácie, rôznym typom kŕčov a na zmiernenie bolesti. Lieči všetky vnútorné orgány, preto ho môžeme uplatniť pri žalúdočných a črevných chorobách a často sa používa aj pre jeho upokojujúce účinky.
Široké uplatnenie má bylinka pri vonkajšom použití, kde silný zápar používame na zápaly, kožné ekzémy výplachy úst a pod. Prášok z roztlčených kvetov môžeme použiť na posypávanie mokvajúcich ekzémov a zle sa hojacich rán.
Rumanček sa často používa aj ako súčasť inhalácie pri chrípkach, nádchach a zápaloch priedušiek.

Recept:

Čajová zmes proti vracaniu:

kvet rumančeka 5(dielov)
vňať mäty 4
vňať zemežlče 4(diely)
vňať medovky 3
vňať benediktu 3
roztlčené semeno kôpru 2
roztlčené plody borievky 2

2 lyžice zmesi zalejeme 1,5l vriacej vody a následne necháme aspoň 20 minút lúhovať. Potom zmes precedíme a vlažný čaj pijeme po častiach v priebehu 3 až 4 hodín, pritom nekonzumujeme žiadnu potravu.