ŠALVIA LEKÁRSKA

Názov: Salvia officinalis
Šalvia lekárska
Šalvej lékarská

Výskyt: Pestuje sa. Voľne rastúcou je šalvia lúčna, ktorá má veľmi podobné vlastnosti. Vyskytuje sa na suchých svahoch, darí sa jej v suchšej vápnitej pôde.

Kvitne: Od júna do júla.

Zber: Na liečebné účely sa používajú listy a vrcholčeky bylín, u menších jedincov celá vňať, zberaná tesne pred rozkvitnutím v suchý slnečný deň okolo poludnia. Predáva sa aj ako tinktúra.

Použitie: Šalvia lekárska má silný protibakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách ústnej dutiny a hrdla. Pomáha pri zápale ďasien a paradentóze a pri otlakoch od zubnej protézy. Je účinná ako obklad pri kožných chorobách a akné.
Čaj zo Šalvie odstraňuje nočné potenie, pomáha pri pracovnom preťažení a nervozite, pomáha pri slabej a nepravidelnej menštruácii. Čistí krvný obeh a zlepšuje činnosť nervovej sústavy, a čriev, preto sa odporúča aj u rekonvalescentov, v tomto prípade vo forme šalviového vína. Droga tvorí aj osvedčenú prísadu do čajových zmesí pri rôznych druhoch rakoviny.

Recept:

Odvar na výplachy ústnej dutiny:
vňať šalvie 5 (dielov)
kvet rumančeka 2
vňať yzopu 2 (diely)
vňať prasličky 2
Dve lyžice zmesi dáme do ¼ 1vody, necháme zovrieť, prikryté vylúhovať asi 15 minút a precedíme. Vlažný čaj držíme v ústach čo najdlhšie a častejšie ním vyplachujeme ústnu dutinu, aby mohol dobre pôsobiť. Súčasne pijeme denne 3 šálky čaju z ľubovníka, ktorý podporuje hojenie vnútorne.