
TYMIÁN
Názov: Tymián - dúška tymiánová
thymus vulgaris lat.
Opis: táto rastlinka patrí do čeľade hluchavkovité. Je to vždy zelený, trváci, nízky poloker s výraznou vôňou. Je blízkym príbuzným u nás známej dúšky materinej (thymus serpyllum). Tymián dorastá do výšky 20-30 centimetrov. Je veľmi rozkonárený. Konáre postupom času drevnatejú, majú štvorhranný tvar. Listy sú čiarkovito kopijovité alebo elipsovité. Kvety majú belasú až bledočervenú farbu a sú zoskupené vo vrcholových hlávkach. Plody sú tvrdky. Tymián sa rozmnožuje semenami.
Výskyt: Tymián pochádza z južnej Európy, z oblasti Stredomoria a severnej Afriky. V súčasnosti sú však jeho rôzne druhy a odrody prítomné, rozšírené takmer po celom svete. Tymián rastie na slnečných miestach so suchou, priepustnou pôdou. Tymián je síce teplomilná rastlina, dokáže však znášať aj teploty pod bodom mrazu.
Čas kvitnutia, čas zberu: Tymián kvitne od mája do septembra. Čas zberu sa takmer zhoduje s obdobím kvitnutia. Odporúča sa zbierať vňať tymiánu v čase od júna do septembra.
Zber a spracovanie: zbiera sa kvitnúca vňať rastliny. Tá sa môže použiť na čaj aj ako korenina, čerstvá alebo sa môže spracovať sušením. Sušiť tymián je potrebné na tienistom mieste alebo umelo v sušičke pri teplote do 35 stupňov Celzia.
Zloženie: hlavnou aktívnou látkou silice tymiánu je tymol. Okrem tymolu je v silici zastúpený i karvakrol. Tymián ďalej obsahuje vitamíny A, B, C, mnoho minerálov, flavonoidy, saponíny, triesloviny, horčiny a fytocídy. Vďaka svojmu bohatému zloženiu je tymián používaný v ľudovom liečiteľstve, farmakológií, ale aj v kulinárií či kozmetike.
Liečivé účinky: v ľudovom liečiteľstve je tymián populárny predovšetkým ako prostriedok na liečbu dýchacieho ústrojenstva. Používa sa pri liečbe prechladnutia, zápalu priedušiek, ale aj proti bronchitíde, kašľu a zahlieneniu dýchacích ciest.
Druhým podstatným terapeutickým prínosom užívania tymiánu je jeho účinok na trávenie. Prináša úľavu pri bolestiach žalúdka, jeho antibakteriálne vlastnosti mu umožňujú zmierňovať zápaly v rôznych častiach tráviaceho traktu. Jeho priaznivé účinky na trávenie sú pravdepodobne dôvodom, prečo našiel uplatnenie nielen v liečiteľstve, ale aj kulinárií. Pitie tymiánového čaju môže uľaviť aj pri menštruačných bolestiach, bolestiach hlavy a migréne. Tymián je vhodné použiť ako kloktadlo pri zápale hrdla alebo na čistenie ústnej dutiny a ako prvú pomocj pri zápale ďasien.
Ani spracovanie tymianu na vonkajšie ošetrenie netreba prehliadať. Antibakteriálne a dezinfekčné účinky tymiánu a jeho aktívnej látky tymolu sú prospešné aj pri ošetrení pokožky, v snahe o odstránenie kožných zápalov, mykózy či plesní. A nielen to, mnohí odporúčajú krémy a masti z tymiánu ako prostriedok k hojeniu ran, liečby preležanín či proti bolestiam svalov a kĺbov.
Spôsoby spracovania: ako mnoho iných bylín, je tymián vhodný k vnútornému aj vonkajšiemu použitiu. Zo sušenej i čerstvej rastliny je možné pripraviť čaj, sirup proti kašľu, ale aj olej. Čerstvou vňaťou je možné ošetriť ranu po poštípaní hmyzom, okoreniť jedlo (rôzne druhy mäsa, ryby, pizzu a pod.). Sušením spracovaný tymián je možné zužitkovať ako:
- Tymiánový čaj
Na prípravu tymiánového čaju potrebujeme jednu kávovú lyžičku sušeného tymiánu. Tú nasypeme do hrnčeka a zalejeme 2,5 dl horúcej vody. Spolu necháme priviesť do varu a následne necháme lúhovať 10 až 15 minúť. Čaj je vhodný ako podpora trávenia, proti bolestiam hrdla, proti kašľu, no môžeme ho použiť aj ako kloktadlo pri zápale ďasien, hrdla či ústnej dutiny. - Tymiánová tinktúra
K výrobe tohto prípravku potrebujeme sušený tymián a 40-percentný lieh. Tieto dve suroviny zmiešame v pomere 1:5. Necháme macerovať na chladnom, tmavom a suchom mieste po dobu dvoch týždňov. Tinktúrou je možné ošetriť ranky, ochorenia kože, ako sú pleseň, mykóza, akné a pod. Môžete užívať aj vnútorne, maximálne jednu lyžičku denne na podporu trávenia alebo v boji proti kašľu, bronchitíde či iným ťažkostiam.
Tymián obyčajný a HillVital produkty:
Aj tvorcovia výrobkov dobre poznajú priaznivé účinky užívania tymiánu. Preto túto bylinku zaradili takmer do všetkých zmesí balzamov, či už ide o balzamy proti bolestiam pohybového aparátu alebo o výrobky určené k starostlivosti o pokožku. V prípade balzamov slúžiacich na ošetrenie pohybového aparátu je dôraz kladený na vzájomnú synergiu viacerých byliniek, ktorých jedinečné vlastnosti nie sú určené striktne na túto oblasť, avšak vo vzájomnom spolupôsobení s inými bylinkami prinášajú efekt, ktorý ich ako samostatné liečivá presahuje.
V druhom prípade, v mastiach, ktoré majú terapeuticky pôsobiť na rôzne druhy chorej a poškodenej pokožky, je voľba tymiánu, tým najlepším možným riešením. Dermasoft balzam, Psorisoft balzam, krém proti mykóze či krém proti pigmentovým škvrnám, to sú príklady, kedy je extrakt z tymiánu v plnom nasadení a pomáha liečiť, chrániť a podporovať náš krehký “obal” - pokožku.
Upozornenie:
Tymián sa neodporúča užívať tehotným ženám a dojčatám. Tymián je pri nadmernom používaní toxický. Preto neprekračujte denne stanovenú dávku dva až tri čaje denne.
Zaujímavosti: zber a zužitkovanie tymiánu má dlhú históriu. Už v starovekom Egypte bol tymián súčasťou prípravkov určených na balzamovanie múmií. V antickom Grécku sa tymián používal pri náboženských rituáloch ako kadidlo. V starovekom Ríme sa verilo, že tymiánový kúpeľ pred vojenským ťažením či bitkou dodá vojakovi odvahu. Jedno zo slov, z ktorých sa odvodzuje názov tejto rastlinky, odkazuje práve na slovo označujúce odvahu.
Aj stredovekí rytieri boli pred vojnou či bojovým konfliktom vyzbrojení vetvičkou tymiánu, ktorú zvyčajne získali od svojich obdivovateliek zo šľachtických kruhov. Táto vetvička zastrčená v brnení ich mala viesť k odvážnemu a statočnému konaniu, no rovnako pomôcť pri ošetrení a dezinfekcii prípadného poranenia.