VALERIÁNA LEKÁRSKA

Názov: Valeriana officinalis
VALERIÁNA LEKÁRSKA
KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

Výskyt: Valeriána sa dá nájsť na vlhkých lúkach, lesných svahoch a kroviskách. Vyskytuje sa niekoľko druhov valeriány. Má silnú, charakteristickú vôňu, ktorú ťažko k niečomu prirovnať.

Kvitne: Od mája do septembra.

Zber: Účinnú drogu tejto byliny tvorí koreň, žiadne iné časti sa nepoužívajú. Je ho možné kúpiť v lekárni v podobe známych valeriánových kvapiek.


Použitie: Valeriána vďaka mimoriadne silným účinkom je najúčinnejším rastlinným liekom na nervovú sústavu. Pomáha nielen pri stavoch predráždenosti, strese, nervovej a psychickej vyčerpanosti, ale aj pri duševných chorobách.
Používa sa do čajov proti nespavosti, na žalúdočné a črevné ťažkosti nervového pôvodu, pomáha pri srdcovej neuróze, uvoľňuje kŕče spôsobené nervozitou.
Pri silnom podráždení nervovej sústavy ju tlmí, pri stavoch apatie naopak povzbudzuj e. Je dobrá aj pri pocitoch letargie, smútku a v obdobiach celkovej pasivity.

Koreň valeriány nikdy nevaríme, pripravujeme z neho iba studený macerát. Droga patrí medzi silne pôsobiace, preto, aj keď je v bežnom dávkovaní neškodná, treba ju užívať opatrne a nie dlhodobo.

Recept:

Čajová zmes proti nervozite:
koreň alebo kvapky valeriány
vňať medovky 5 (dielov)
vňať mäty 4 (diely)
šíštice chmeľu 3
vňať srdcovníka 4
vňať vresu. 3
list imela 3
kvet levandule 2
kvet hlohu 2

Jednu kávovú lyžičku koreňa dáme do 1 1/2 dl vlažnej vody a necháme macerovať minimálne 8 hodín, najlepšie cez noc. Dve lyžice zmesi ostatných rastlín dáme do 3 1/2 dl vriacej vody a necháme prikryté vychladnúť. Precedíme, zmiešame s macerátom a pijeme trikrát denne. Pri použití kvapiek urobíme čaj z celého množstva 1/2 1 vody a pridáme z nich jednu kávovú lyžičku.