ZLATOBYĽ OBYČAJNÁ

Názov: Solidago virgaurea
Zlatobyľ obyčajná
Zlatobýl obecný

Výskyt: Rastie hojne na lúkach, pasienkoch, lesných úbočiach a rumoviskách Zlatobyľ obyčajná má blízku príbuznú - zlatobyľ obrovskú, ktorá má úplne rovnaké uplatnenie a z liečebného hľadiska ich považujem za rovnocenné.

Kvitne: Čas kvitnutia zlatobyľa je v letných mesiacoch a trvá obyčajne až do jesene.

Zber: Zbiera sa vňať (Herba virgaureae), ktorá sa odrezáva asi v polovici výšky osi a suší sa vo zväzočkoch. Zbierajú sa aj samotné listy v čase, keď rastlina iba začína kvitnúť, vtedy obsahujú najviac účinných látok.

Použitie: Zlatobyľ obyčajná je vôbec najlepším rastlinným liekom na všetky druhy obličkových chorôb. Pomáha pri chronickom zápale obličiek, čistí moč od hnisu, krvi a bielkovín. Je vhodná aj pri chorobách prostaty. Hlavnou vlastnosťou zlatobyľového čaju je silná močopudnosť, preto je dobrý aj pri dne a reumatizme.
Droga pomáha aj pri chorobách pečene a žlčníka, ďalšie uplatnenie je na zoslabenie a zastavenie silného menštruačného krvácania.
Zvonku slúži silný odvar alebo tinktúra zo zlatobyle ako prísada do kloktadiel a na natieranie kožných vyrážok a ekzémov.
Čaj zo zlatobyle možno piť aj dlhšiu dobu a väčšie množstvo na prečistenie obličiek nie však dlhodobo.

Recept:

Čajová zmes na chronický zápal obličiek:
vňať zlatobyle 5 (dielov)
oplodie fazule 2
vňať prasličky 1
list brezy 2 (diely)
vňať veroniky 1 (diel)
vňať vresu 1
Dve lyžice zmesi :zalejeme 3/4 1 vriacej vody a necháme prikryté vylúhovať asi 15 minút. Precedíme a pijeme tri krát denne po tretinu množstva.