Zber a spracovanie
ZBER LIEČIVÝCH RASTLÍN
Pred samotným zberom bylín musíme zistiť, kedy obsahujú najväčšie množstvo účinných látok a kedy je preto najvhodnejší zber.
Rastliny sa odrežú najmenej na šírku dvoch prstov nad zemou, nevytrhávajú sa aj s koreňmi! Na zber je vhodný vŕbový košík. Igelitové vrecká sú nevhodné. Dbajte na to, aby rastliny boli z miest málo znečistených, ďalej od rušných ciest a priemyselných objektov. Podľa možností by sa bylinky mali zbierať v slnečné dni, preto že vtedy je ich liečivá sila väčšia.
SKLADOVANIE BYLINIEK
Podľa možností sa bylinky používajú čerstvé.
SUŠENIE

Najneskôr 5-6 hodím po zbere začneme sušiť. Sušením sa bylina zbaví vody, mení sa na drogu a stáva sa znej cenná a pomerne trvanlivá surovina. Dĺžka sušenia závisí od časti a druhu rastliny. Bylinky sa porežú na menšie časti a bez oplachovania sušia. Narezané sa rozložia na čisté prestieradlá alebo na baliaci papier a necháme ich na tienistom a vzdušnom mieste sušiť.
SKLADOVANIE

Keď sú bylinky suché ako slama, uložíme ich do papierových škatúľ, papierových vrecúšok alebo do nádob z tmavého skla. Drogám škodí slnečné teplo, vlhko, a veľké teplotné výkyvy.
PRÍPRAVA TINKTÚR

Tinktúry sú obľúbeným a dobre dávkovateľným liečebným prípravkom. Spravidla ide o výluh drog v 60 % liehu. Predpísané množstvo drogy sa poleje liehom a v zatvorenej nádobe pri bežnej teplote skladuje niekoľko dní. Po cca 7 dňoch sa lieh scedí a droga vylisuje. Tekutiny sa následne spoja. Potom sa nechá tinktúra odstáť 12 hodín. Keď sa vyčíri, zleje sa do čistej nádoby.
PRÍPRAVA VODNÝCH VÝLUHOV

V domácich podmienkach sa robia tri druhy vodných výluhov – zápar, odvar a macerát.
Zápar:

Rozdrobená droga alebo čajová zmes sa zaleje predpísaným množstvom vriacej vody, prikryje sa a nechá sa stáť cca 45 minút, potom sa scedí. Užívame za čerstva (do 12 hodín po príprave).
Odvar:

Droga alebo čajová zmes sa zaleje predpísaným množstvom vriacej vody a varí sa 30 minút (ak nie je stanovené ináč). Počas varu musí byť nádoba prikrytá.
Macerát:

Droga sa zaleje studenou vodou a pri izbovej teplote sa nechá stáť stanovený čas (od 30 min do 10 h). Pred použitím sa studený výluh precedí.
O druhu vodného výluhu rozhodujú najmä účinné obsahové látky v byline.
Ak chceme z drogy uvoľniť slizovité látky, volíme maceráciu v studenej vode, na uvoľnenie trieslovín je potrebný var.
Z mäkkých častí teda kvetov a listov sa zvyčajne robia zápary a z tvrdých odvary.
Čajové zmesi:

Jednotlivé drogy sa v liečbe málokedy uplatňujú samy. Rastlinná droga sa spravidla kombinuje s inými drogami. Z jednotlivých druhov sa zmiešavajú zmesi, aby sa vhodne kombinovali účinky jednotlivých drog.
Masti:

Rozohrejeme 500 g masti ako pri vyprážaní. Do horúcej masti pridáme byliny a krátko ich popražíme. Potom masť zakryjeme a dáme na chladné miesto. Na druhý deň prihrejeme, a prefiltrujeme cez ľanové plátno . Takto pripravenú teplú masť naplníme do pripravených fľaštičiek.
Olej:
Bylinami naplníme fľašu až po hrdlo, zalejeme za studena lisovaným olivovým olejom a necháme 14 dní na slnečnom mieste.
Kúpeľ:

Byliny macerujeme cez noc v studenej vode. Následne na druhý deň prihrejeme a vlejeme do vody pripravenej na kúpeľ. Kúpeľ by mal trvať 20 minút. Srdce nesmie byť vo vode.